Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak ustawić pamięć wirtualną dla lepszej wydajności w grach?

silentyt 19 Wrz 2016 14:08 11934 22
REKLAMA
  • #1 15940991
    silentyt
    Poziom 5  
    Witam,

    Otóż czytałem trochę na temat wirtualnej pamięci ram. Głównie robię to z powodu gier (Większa ilość FPS'ów)
    Pytanie nr.1 Czy dobrze to ustawiłem (Załącznik Jak ustawić pamięć wirtualną dla lepszej wydajności w grach?Dysk D.png Download (40.86 kB) )
    Pytanie nr.2 Chce ustawić to jeszcze na Dysk C (Dysk systemowy) Ale wyświetla mi się taki komunikat (Załącznik2 Jak ustawić pamięć wirtualną dla lepszej wydajności w grach?Dysk C.png Download (365.84 kB) )
    Pytanie nr.3 Czy mogę ustawić więcej, niż zalecane 4605 MB?
    Posiadam: Win x64 Home Premium
    Ram: 3 GB
  • REKLAMA
  • #2 15941105
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 15941142
    woodpecker0
    Poziom 21  
    Według "popularnej opinii" minimum tj RAM razy 1.5, a maksimum RAM razy 3.
    Ja mam ustawione dużo dużo więcej (w obydwu polach to samo, żeby za w czasu zarezerwować miejsce na dysku) i... wszystko działa jak powinno.
  • #4 15941163
    silentyt
    Poziom 5  
    No dobrze. A wyświetlił ci się ten sam komunikat co mi? Gdy chciałem ustawić jeszcze jeden plik stronicowy na partycji systemowej?

    I Czy daje to jakiś rezultat? W Sensie czy więcej FPS'ów w grach.
  • #5 15941203
    woodpecker0
    Poziom 21  
    Cóż swego czasu (nazwijmy to "za czasów domyślnych ostawień" od momentu kupienia komputera) miałem problemy z brakującym miejscem na partycji systemowej.
    Ostatecznie trochę pogrzebałem i udało mi się zebrać jeszcze trochę miejsca na nową partycję gdzie dałem nowy (drugi) plik stronicowania, a ten na partycji systemowej zmniejszyłem. Czy taka tabelka mi wyskoczyła? Nie pamiętam, dość dawno to było, możliwe, że tak tylko jak wspomniałem w polu minimum i maksimum mam wpisaną taką samą wartość więc... mnie takie coś jak jest napisane w owej tabelce niezbyt by mogło dotyczyć, gdyż ustawiłem więcej niż 200MB (chociażby z tego względu, że mam więcej pamięci RAM (16GB w momencie ustawiania teraz już tylko 12GB)).

    Czy ja wiem czy to daje więcej klatek na sekundę w grach? Nic mi o tym nie wiadomo, z tego co pamiętam niektórzy ludzie ustawiają to na jak najmniejsze (czy nawet w ogóle wyłączają?) żeby mieć więcej miejsca na dysku...

    Ten plik jest po to, że jak RAM się zapcha to procesor korzysta z części dysku jak z pamięci operacyjnej, ale czy to jakoś specjalnie przyspieszałoby gry?
  • REKLAMA
  • #6 15941383
    Dra98
    Moderator - Komputery Serwis
    silentyt napisał:
    Czy dobrze to ustawiłem

    Źle.
    Ponieważ jest ustawiony na C - kontrolowany przez system, oraz na D jeśli to nie są dwa fizyczne HDD to takie ustawienie bardzo zwalnia.
    Jeśli są dwa HDD o podobnej wydajności można ustawić na każdym.
    Osobiście sugeruję ustawić min 1024 -1536 MB a max może być ~4 GB na partycji systemowej na D likwidacja.
    Ustawianie 1,5-3,5 x zainstalowana pamięć RAM było dobre gdy komputer miał 64-256 MB pamięci teraz nawet na wyłączonej może działać [jednak niektóre programy wymagają swap.]
  • #7 15941563
    silentyt
    Poziom 5  
    Jest to jeden dysk, podzielony na partycje. Czyli oba partycje ustawić tak?:
    MIN: 1024 - MAX: 1536 MB
  • #8 15941666
    woodpecker0
    Poziom 21  
    @Dra98 zdaje się chodziło o to, że na minimum 1024MB albo 1536MB, a na maksimum ok. 4GB (tj. 4096 czy te "zalecane przez system" 4605) i to na partycji systemowej, a na tej drugiej usunąć.
  • REKLAMA
  • #9 15941737
    freebsd
    Poziom 42  
    silentyt napisał:
    Ram: 3 GB
    Przy tej wielkości pamięci RAM plik stronicowania ustaw tak:
    - Początkowy 4605.
    - Maksymalny 4605.
  • #10 15942243
    silentyt
    Poziom 5  
    Cytat:
    Przy tej wielkości pamięci RAM plik stronicowania ustaw tak:
    - Początkowy 4605.
    - Maksymalny 4605.

    Rozumiem ża na partycji z systemem? (Dysk Lokalny C)
  • #11 15942257
    freebsd
    Poziom 42  
    silentyt napisał:
    Rozumiem ża na partycji z systemem? (Dysk Lokalny C)
    Jakie masz dostępne dla systemu operacyjnego dyski i partycje w komputerze?

    Dodano po 1 [minuty]:

    silentyt napisał:
    I Czy daje to jakiś rezultat?
    System może szybciej startować, płynniej mogą działać programy wymagające dużo pamięci operacyjnej.
    silentyt napisał:
    W Sensie czy więcej FPS'ów w grach.
    Nie, to nie pomoże.
  • #12 15942389
    silentyt
    Poziom 5  
    freebsd napisał:
    Jakie masz dostępne dla systemu operacyjnego dyski i partycje w komputerze?


    Więc tak, posiadam 2 partycje (C:/ I D:/)
    Dysk C:/ - Partycja z zainstalowanym systemem operacyjnym.
    Pojemność: 64,4 GB
    Wolne Miejsce: ok.12 GB po wyczyszczeniu, Jestem grafikiem, i mam tam programy graficzne, które muszą być domyślnie zainstalowane na Dysku C:/

    Dysk D:/ - Partycja z danymi
    Pojemność: 232 GB
    Wolne: 87 GB (Po Stronicowaniu) Bez Stroniowania ok. 120 GB (Nie Wiem Czemu tak dużo zajmuje to stronicowanie.)

    freebsd napisał:
    System może szybciej startować.

    Zauważyłem :)

    freebsd napisał:
    płynniej mogą działać programy wymagające dużo pamięci operacyjnej


    Przyda się do Adobe After Effects i Cinema 4D?


    silentyt napisał:
    W Sensie czy więcej FPS'ów w grach.
    freebsd napisał:
    Nie, to nie pomoże.

    No Trudno ;)
  • #13 15942446
    freebsd
    Poziom 42  
    silentyt napisał:
    Przyda się do Adobe After Effects i Cinema 4D?
    Tak, ale to są zmiany bardzo małe. Taka kosmetyka. Nic nie zastąpi RAM'u i mocnego procesora - niestety. Jeżeli braknie Ci pamięci (programy graficzne...) to zwiększ wartość 4605 np. dwukrotnie, ale zawsze te dwie wartości (min, max) mają być jednakowe.

    Jeżeli masz dwa osobne dyski (mechaniczne), to plik wymiany umieść na tym, na którym nie ma systemu operacyjnego.
    Jeżeli któryś z dysków jest dyskiem SSD to ja bym umieścił plik wymiany na nim. Nie przejmował bym się jego zużyciem, tylko chciał bym uzyskac jak największą wydajność.
    Jeżeli masz dwie partycje na jednym fizycznie dysku to umieść plik wymiany tam gdzie masz system operacyjny, chyba, że nie masz miejsca. Nie jest to, aż tak bardzo istotne.
  • #14 15942579
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 15942654
    freebsd
    Poziom 42  
    alpika napisał:
    A ja dodam tylko tyle że kilka plików stronicowania na tym samym dysku fizycznym to bzdura i kompletny bezsens.
    Wykorzystuje się taką możliwość do elastycznego zarządzania miejscem. Zresztą, @alpika, gdzie w dyskusji była propozycja wykorzystania kilku plików stronicowania? Coś źle przeczytałeś?

    alpika napisał:
    dysk podzielony na kilka partycji ma sektory początkowe każdej kolejnej partycji w dalszych rejonach dysku
    Chciało by się przysłowie przytoczyć: co ma piernik do wiatraka?

    alpika napisał:
    Gdzie tu sens i logika posiadania kilku plików na tym samym dysku w chwili w której system i tak sumuje ustawione wartości i uznaje wszystkie pliki jako jedną całość ????
    @alpika, gdzie w dyskusji była propozycja wykorzystania kilku plików stronicowania? Czegoś nie zrozumiałeś, to pytaj śmiało.

    alpika napisał:
    Większość z nas wie że dalsze sektory dysków talerzowych mają wyższy wynik w tzw. dostępie do danych w mili sekundach, prawda?
    Nie wiesz jak działa dysk, ponieważ to co piszesz nie jest prawdą,

    alpika napisał:
    Jeśli na dysku mamy kilka partycji a w ostatniej z nich umieścimy swapa to tak naprawdę powodujemy że system będzie działał wolniej bo więcej czasu głowica potrzebuje na dotarcie do tej partycji. Wszystko uzależnione jest jednak od budowy samego dysku (ilość głowic na talerz).
    Nadal nie wiesz jak zbudowane są dyski i jak działają. Jest dużo materiałów w sieci, poszukaj i poczytaj.

    alpika napisał:
    Jeden plik stronicowania na dysku fizycznym wystarczy i efekt pracy będzie znacznie lepszy jak kilka mniejszych. Po co dzielić ten plik na tym samym dysku, może ktoś wyjaśnić?
    Nie wiem, po co się uparłeś na nieporuszany tu temat kilku plików wymiany na tym samym dysku, ale ja mogę Ci wyjaśnić, skoro nie wiesz i tego. Wykorzystuje się taką możliwość do elastycznego zarządzania miejscem.

    alpika napisał:
    U mnie w pracy mam PC który posiada 4 dyski. Dwa z nich to SSD a pozostałe WD Black na SATA3. System operacyjny i jego jeden plik stronicowania o wielkości 1,5x pamięci RAM jest na dysku SSD (C). Drugi plik o tej samej wielkości jest na drugim SSD. Na tym SSD także znajduje się przeniesione w about:config firefoksa foldery tymczasowe oraz foldery TEMP systemu Windows. Na pozostałych dyskach także są pliki stronicowania wielkości 4096MB każdy i foldery podręczne GoogleEarth, Photoshopa i innych. Całość działa dość "wspaniale".
    Gratuluję. Umiesz uzasadnić taki wybór wielkości tych plików wymiany i ich rozmieszczenie pomiędzy dyskami?

    alpika napisał:
    W komputerze szefa (a jest to maszyna z najwyższej półki) wcale nie ma pliku stronicowania i zestaw ten działa bardzo wydajnie tyle że tam jest 32GB DDR4 i całość stoi na bardzo szybkich SSD z karta graficzną która posiada (o ile się nie mylę) 6GB własnej pamięci.
    To teraz wyszło, że nie wiesz jak działa mechanizm zarządzania pamięcią w X86. Co ma wspólnego z plikiem wymiany pamieć w karcie graficznej Twojego szefa - chyba, ze to ma imponować?

    alpika napisał:
    umieścimy go w "głębszych" rejonach tego samego dysku.
    Gdzie? Co to są "głębsze rejony"? Jak to termin z zakresu XXX to nie odpisuj, nie chce wiedzieć.

    alpika napisał:
    Co robi głowica? Wariuje latając po dysku!
    Może napiszesz to odrobinę bardziej technicznie?
  • REKLAMA
  • #16 15942672
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 15942688
    freebsd
    Poziom 42  
    alpika napisał:
    To sprawdź przy defragmentacji gdzie masz swapa i resztę.
    I co z tego wynika? Piszesz tak, ponieważ nie wiesz jak działa dysk taki dysk.

    alpika napisał:
    Już uzasadniłem. Odczyt w czasie rzeczywistym z kilku dysków jednocześnie ale by to zrozumieć najpierw musisz kupić sobie dobry PC.
    Jak na razie to pochwaliłeś się komputerem, a nie napisałeś dla potomnych na forum, dlaczego użyliście (użyłeś?) takie wielkości pliku wymiany na danym dysku. @alpika Czy słaby PC działa inaczej? Czy do słabego PC mogę włożyć kilka dysków, czy nie mogę? Czy Ty masz dobry PC? Czy na innej architekturze, niż "PC", działa to inaczej, wiesz może?

    alpika napisał:
    Poinformować bardziej kumatych o tym że karta graficzna nie zabiera pamięci RAM komputera.
    Na razie to pokazałeś, że nie wiesz jak działa procesor i jego adresowanie. Z adresowaniem urządzeń też słabo - kolejne przysłowie się nasuwa: wiesz, ze dzwonią w jakimś kościele, ale nie wiesz w jakim. PS: Rozumiem, że zaliczasz sam siebie do tych bardziej kumatych?

    alpika napisał:
    Nie wyjaśnię Ci tego już bardziej łopatologicznie bo jak sam wspomniałeś, o adresowaniu sektorów nie chcesz nic wiedzieć.
    Nie chce wiedzieć, gdzie są "głębsze rejony" rejony dysku... o adresowaniu sektorów nie możesz nic napisać, bo nie wiesz tego. Temat adresowania sektorów na dysku nie był tu poruszany (CHS, LBA, MZR ), ponieważ to jest temat BIOS'u i ograniczeń IDE.

    alpika napisał:
    Tu
    Na tym obrazku jest stan początkowy, z pierwszego postu tego wątku. Autor zwrócił się o radę na forum i nikt nie nie doradzał mu tego, o czym Ty napisałeś cały post.
  • #18 15942711
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 15943068
    freebsd
    Poziom 42  
    @alpika Nie wiem o czym piszesz. Ja niegdy nie upadłem tak nisko, by przenosić dyskusję na PW...

    alpika napisał:
    U mnie w pracy mam PC który posiada 4 dyski. Dwa z nich to SSD a pozostałe WD Black na SATA3. System operacyjny i jego jeden plik stronicowania o wielkości 1,5x pamięci RAM jest na dysku SSD (C). Drugi plik o tej samej wielkości jest na drugim SSD. Na tym SSD także znajduje się przeniesione w about:config firefoksa foldery tymczasowe oraz foldery TEMP systemu Windows. Na pozostałych dyskach także są pliki stronicowania wielkości 4096MB każdy i foldery podręczne GoogleEarth, Photoshopa i innych. Całość działa dość "wspaniale".
    By zostało dla innych czytających. Takich ustawień, jak powyżej, nie warto naśladować. Są nieoptymalne.
  • #20 15943106
    silentyt
    Poziom 5  
    freebsd napisał:
    Niech kolega Silentyt sam sobie przetestuje na odcinku kilkunastu dni sprzęt na różnych ustawieniach i wtedy zda relację czy jest coś lepiej czy gorzej bez wnikania w adresowania, biosy, LBA i inne. Zgadzasz się?


    No warto spróbować. Teraz Jadę na ustawieniach

    MIN: 800 MB /Dysk D
    MAX:9000 MB /Dysk D

    A /Dysk C Jest ustawiony na Kontrolowane przez system.


    I teraz panowie, czy ja to dobrze zrozumiałem?
    Minimalną ustawiłem taką małą ponieważ, gdy jakiś proces wykorzystuję więcej niż 800 MB pamięci RAM, To wtedy proces zaczyna używać tego pliku stronicowego?
    Chociaż pewnie Pamięć wirtualna nie ma nic wspólnego z Procesami?
    Bo jak narazie, komputer chodzi o wiele lepiej niż przed tym kombinowaniem.
    System uruchamia się o wiele szybciej, jak i programy z Autostartu uruchamiają się od razu po wyświetleniu się pulpitu.

    No ale:
    freebsd napisał:
    Jeżeli braknie Ci pamięci (programy graficzne...) to zwiększ wartość 4605 np. dwukrotnie, ale zawsze te dwie wartości (min, max) mają być jednakowe.


    Czyli czeka mnie zmiana na:

    MIN:9210
    MAX:9210 ?
  • #21 15943140
    freebsd
    Poziom 42  
    Czy masz dwa fizyczne dyski? Nie partycje, tylko napędy?
    Jeżeli masz jeden dysk to ustawiasz jeden plik wymiany, tam gdzie masz na to miejsce.
    Jeżeli masz dwa dyski to ustawiasz plik wymiany na tym, na którym są dane, a nie na tym, na którym jest system operacyjny.
    Jeżeli masz dwa dyski, a jeden z nich jest dyskiem SSD, to na tym dysku (SSD) ustawiasz plik wymiany, nawet jak jest to dysk systemowy.

    Wartości "min" i "max" mają być takie same. Wielkość pliku wymiany ma być ustawiona ręcznie, nie może być kontrolowana przez system. Jeżeli te wartości są różne, albo system kontroluje plik wymiany to nie ma pełnej optymalizacji.

    Nie ustawiaj od razu większego rozmiaru pliku wymiany. Zacznij od "4605" i dopiero jak jakiś program zgłosi problem z brakiem pamięci (i np. uruchamiał się, a przestał) to zwiększ ten rozmiar (np.: dwukrotnie). Gdyby znowu sytuacja sie powtórzyła, to ponownie zwiększasz te wartości.

    PS: Możesz jeszcze zrobić tak:
    - Ustaw stały plik wymiany, gdziekolwiek, z "min" i "max" o jak najmniejszym rozmiarze (dopuszczalnej przez system).
    - Wykonaj defragmentację partycji, gdzie będzie plik wymiany (nawet jak to jest SSD).
    - Dopiero teraz załóż docelowy, o właściwym rozmiarze, plik wymiany.
  • #22 15943202
    woodpecker0
    Poziom 21  
    silentyt napisał:

    I teraz panowie, czy ja to dobrze zrozumiałem?
    Minimalną ustawiłem taką małą ponieważ, gdy jakiś proces wykorzystuję więcej niż 800 MB pamięci RAM, To wtedy proces zaczyna używać tego pliku stronicowego?


    Dla uproszczenia może załóżmy, że byłby to jeden proces.
    Jeśli się nie mylę to plik stronicowania jest wykorzystywany wtedy kiedy cała pamięć RAM się zapełni. Ta minimalna wartość, którą się ustawi to tak jakby minimalny rozmiar tego pliku na dysku - a nie moment od którego będzie ten plik wykorzystywany.
  • #23 15945274
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Rozmiar pliku stronicowania Min i Max zawsze ustawiam na taki samo - powoduje ze to ze system zmienia dynamicznie rozmiaru pliku stronicowania i plik nie ulega fragmentacji.
    Co do rozmiaru pliku to sa dwie szkoły - Falenicka i Otwocka, jedna z nich mówi o tym by rozmiar pliku wymiany był 1.5*wielkość RAM a druga szkoła mówi o 2*wielkość RAM - w dzisiejszych czasach czy 2 czy 1.5 nie ma większego znaczenia - te 16 - 32 GB nie jest problemem dla większości dużych dysków.

    I tak, lokalizacja pliku wymiany na dysku ma znaczenie - plik umieszczamy w miejscu w którym liniowa prędkość odczytu/zapisu jest najwyższa - warto nawet przemeblować system tak by wydzielić partycje w fizycznym miejscu dysku gdzie prędkość ta jest najwyższa i umieścić tam plik wymiany.
REKLAMA